Przejdź do treści
Strona główna » 5 Porad jak Promować Firmę na Rynku Lokalnym

5 Porad jak Promować Firmę na Rynku Lokalnym

Konkurencja nigdy nie śpi! Mało tego – jej liczba stale rośnie… Kluczem do sukcesu biznesu jest więc jego skuteczna, oryginalna promocja – i to zarówno ta offline, w Twojej okolicy, jak i ta w internecie.

Jeśli jednak nie wiesz, od czego zacząć, chciałbyś zweryfikować słuszność dotychczasowych rozwiązań lub po prostu uważasz, że działania marketingowe są jak czarna magia, to mamy dla Ciebie miniporadnik. Znajdziesz w nim 5 praktycznych i skutecznych wskazówek, które z pewnością pomogą Twojej firmie rozpocząć przygodę z reklamą online, a w efekcie – „zaistnieć” w internecie. 

1. Utwórz wizytówkę Google Maps

Słyszałeś o tym, jak ważna dla biznesu jest widoczność w sieci, na którą składają się wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania? Może orientujesz się też, czym jest pozycjonowanie lokalne? Jeśli tak, to super – pierwszy krok już za nami! 

A kojarzysz tę ramkę pojawiającą się z prawej strony po wpisaniu hasła z nazwą firmy, marki czy ulubionej włoskiej restauracji? To właśnie wizytówka Google, która wyświetla się także po wpisaniu wyszukiwanej frazy w jakże popularnych Google Maps. 

To teraz przypomnij sobie, jak często sprawdzasz w Google godziny otwarcia, lokalizację czy opinie miejsca, na którego usługach w danym momencie Ci zależy.

Wizytówki Google są więc bezpłatnym (!) profilem firmy, dzięki któremu Ty – jako właściciel przedsiębiorstwa – ułatwisz potencjalnym klientom zlokalizowanie go na mapach, a także umożliwisz im bezpośredni kontakt. Wystarczy, że uzupełnisz ją o najpotrzebniejsze informacje, takie jak: nazwa i logo firmy, adres, godziny otwarcia, mail czy numer telefonu. 

Na firmowym profilu będziesz mógł publikować zdjęcia, wpisy czy aktualizować ofertę. Ułatwienie klientom zostawiania gwiazdek i dłuższych opinii również będzie mile widziane – w końcu każda możliwość interakcji z firmą generuje większe zaufanie klientów. Ono z kolei, siłą rzeczy, przekłada się na wyższą sprzedaż – a na niej z pewnością równie mocno Ci zależy 😉

Jak stworzyć taką wizytówkę i sprawić, by była widoczna w Google Maps?

 1. Załóż konto, wchodząc na stronę Google Business, czyli Google Moja Firma.
 2. Uzupełnij wszelkie informacje dotyczące Twojej firmy, takie jak: jej nazwę, kategorię główną, lokalizację, obszar działania, telefon czy adres strony internetowej.

Rada: Nie musisz podawać tam wszystkich danych. Miej jednak na uwadze, że im więcej szczegółów opublikujesz, tym Twój profil będzie pełniejszy, a co za tym idzie – bardziej wiarygodny. Dokładnie uzupełnione pola to większa różnorodność ścieżek, jakimi można się z Tobą skontaktować.

 1. Zweryfikuj wizytówkę, uzupełniając wymagane pola i podając potrzebne dane. Pod dodany przez Ciebie adres (a w szczególnych przypadkach telefon, SMS lub mail) zostanie wysłany kod weryfikacyjny. Bez niego Google nie zgodzi się na wyświetlenie wizytówki firmy.
 2. Po weryfikacji nie pozostaje Ci już nic innego, jak tylko uzupełnić profil, dodając zdjęcia czy wpisy.

Dzięki takiej wizytówce będziesz mógł śledzić statystyki profilu. Dowiesz się więc, jakie klienci czerpią z niego korzyści – co najchętniej wyświetlają, czego szukają i jakie działania podejmują.

2. Stwórz własną stronę internetową

Wśród wszystkich treści, jakie istnieją w internecie, dobrze byłoby też znaleźć miejsce dla siebie, a już zwłaszcza dla prowadzonego lokalnie biznesu. Dedykowana strona internetowa wydaje się wprost idealnym rozwiązaniem. 

Poprawnie, estetycznie i intuicyjnie (z korzyścią dla użytkowników) wykonana strona www pomoże Ci przekazać klientom najistotniejsze dla Ciebie treści. Dzięki niej w łatwy i szybki sposób uzyskają oni wszelkie informacje na temat Twojej firmy – od oferty i dotyczasowych realizacji, przez ceny, dane kontaktowe, aż po rekomendacje i opinie innych klientów.

W tym miejscu warto też jednak wspomnieć o jej właściwej optymalizacji – zgodnej z ogólnymi zasadami SEO (w tym także SEO lokalnego) i pozycjonowania witryny, jak i najnowszymi aktualizacjami wyszukiwarek. Właściwie skonstruowany plan strony, podział na kategorie i opisy produktowe, przepełniona merytoryką (i praktyką) sekcja blogowa, mapa strony czy jej prędkość… – te wszystkie czynniki mają bezpośredni wpływ na Twoją widoczność w Google. 

Pamiętaj! Wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania to więcej zaufania i mniej klikania dla użytkowników. Dla Ciebie z kolei to po prostu lepsza sprzedaż.

3. Bądź bliżej klientów dzięki profilom social media

Coraz więcej czasu spędzamy w mediach społecznościowych – to jest fakt. Przeglądanie Facebooka, Instagrama, prowadzenie rozmów na Messengerze czy oglądanie różnego rodzaju treści na YouTubie… Niech podniesie rękę ten, komu nie zabiera to co najmniej godziny dziennie.

Właśnie dlatego profil marki w social mediach to coś, bez czego trudno prowadzić biznes – również ten lokalny. Dzięki niemu możesz:

 • zwiększyć rozpoznawalność Twojej firmy;
 • budować świadomość marki (np. wśród lokalnej społeczności);
 • pozyskiwać nowych klientów;
 • przedstawić ofertę w ciekawy, kreatywny i angażujący sposób (InstaStories na Instagramie, ankiety, konkursy);
 • nawiązywać sieć trwałych relacji z odbiorcami;
 • zwiększyć ich zaufanie do Twoich działań.

To, jakie medium wybierzesz, powinno zależeć od czynników, takich jak: cele marketingowe, budżet czy tone of voice Twojej marki.

Przykład: Jeśli prowadzisz restaurację, idealnym rozwiązaniem będą profile na Facebooku i/lub Instagramie. Publikuj tam aktualne menu czy informacje o bieżących promocjach. Dodawaj też dobrej jakości zdjęcia, zachęcające do skorzystania z Twojej oferty, a także prezentujące życie lokalu „od kuchni”. Goście chętniej wybierają miejsca, z którymi czują jakąkolwiek więź.

Social media to również dobry sposób na ułatwienie odbiorcom kontaktu z Twoją firmą. A jak wszyscy wiemy –  im mniej „kroków” do pokonania, tym łatwiej jest nam podjąć się określonego działania. 

Rada: Kampanie w mediach społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram, dają Ci duże pole do popisu, jeśli chodzi o różnorodność targetowania. Dla przykładu: jeśli prowadzisz sklep stacjonarny, to możesz kierować reklamy do osób z najbliższej okolicy. 

4. Dodaj firmę do katalogów firmę

Katalogi stron to istna kopalnia informacji o firmach oferujących dane usługi. W sieci znajdziesz ich mnóstwo – zarówno tych darmowych, jak i płatnych (opłaty jednak rzadko kiedy wynoszą więcej niż kilka złotych). Wystarczy, że wybierzesz właściwą kategorię, adekwatną do rodzaju działalności Twojej firmy, i uzupełnisz potrzebne dane. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, moderator szybko i sprawnie zatwierdzi Twój wpis.

Dodanie przedsiębiorstwa do najpopularniejszych baz sprawi, że łatwiej będzie odnaleźć je w gąszczu stale rosnącej konkurencji. To rozwiązanie ułatwi Ci także dotarcie z ofertą do szerszego grona odbiorców – Twoich potencjalnych klientów. W związku z tym im więcej wpisów do katalogów, tym lepiej. Pamiętaj: celem jest tu coraz to większa widoczność

Każda obecność w takiej bazie to także dodatkowy link prowadzący bezpośrednio do Twojej witryny. A ich nigdy za wiele! Odnośniki, generując ruch na stronie, przekładają się bowiem na bardziej efektywne pozycjonowanie strony internetowej. Działania optymalizacyjne są z kolei kluczowym czynnikiem, jeśli chodzi o wyższe pozycje w rankingach wyszukiwarek. 

5. Przygotuj kampanię Google Ads

Jak często korzystasz z Google w celu znalezienia informacji, których w danym momencie potrzebujesz? Zgadujemy, że to właśnie tam szukasz interesujących Cię produktów, usług czy miejsc znajdujących się w najbliższej okolicy. Niech Twoje doświadczenia będą więc dowodem na to, że kampania w Google jest działaniem wartym zainwestowania. 

Czym jednak jest to Google Ads (dawniej Google AdWords)? Niczym innym jak systemem reklamowym, który umożliwia Ci promocję firmy, Twoich usług i produktów w wyszukiwarce. Choć oczywiście nie tylko tam – w ramach reklamy w Google możesz dać się poznać także w sieci reklamowej Google Display Network (GDN), na YouTube czy w Gmailu. Do wyboru masz więc:

 • reklamy tekstowe i produktowe;
 • reklamy graficzne (banerowe) w GDN;
 • reklamy wideo na YouTubie.

Reklamy w wyszukiwarce trudno przeoczyć – pokazują się zarówno na górze, jak i na dole wyników wyszukiwania. Jeśli tylko dobierzesz właściwe słowa kluczowe (chociażby zapytania Twoich potencjalnych klientów, na które odpowiedzi mogą szukać w sieci), to jesteś na dobrej drodze do tego, by w łatwy sposób zwiększyć ruch na stronę oraz pozytywnie wpłynąć na rozpoznawalność lokalnego (i nie tylko!) biznesu. 

Jakie inne zalety ma kampania Google Ads?

 • W wielu przypadkach rozliczana jest w modelu CPC (Cost Per Click). Oznacza to tyle, że płacisz tylko wtedy, gdy nastąpi akcja – w tym konkretnym przypadku będzie to kliknięcie w reklamę. Kwestia rozliczeń jest tu jednak dosyć elastyczna – wszystko zależy bowiem od tego, w którym miejscu w internecie rozpoczniesz swoją kampanię (Google, YouTube itp.).
 • Wyświetlana o wybranych porach dnia czy nocy. Nie musisz trzymać reklam w gotowości zawsze i wszędzie. Możesz za to określić konkretne godziny, kiedy będą one emitowane.
 • Umożliwia szeroki wachlarz opcji targetowania. Od lokalizacji (która w przypadku lokalnego przedsiębiorstwa ma spore znaczenie), przez określone słowa kluczowe, zainteresowania i wyszukiwane tematy, aż po fakt wcześniejszego bycia lub niebycia na Twojej firmowej stronie internetowej (remarketing).
 • Jest mierzalna. Wystarczy, że zintegrujesz kampanię z narzędziem Google Analytics, a będziesz miał wgląd w skuteczność reklamy i analitykę. To z kolei umożliwi Ci optymalizację reklam na dowolnych kanałach, wprowadzanie szybkich poprawek czy też bieżące sprawdzanie efektów kampanii. 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższe argumenty pokazały Ci, że wizytówka Google, własna strona internetowa, social media czy skuteczna reklama w topowej wyszukiwarce nie są przeznaczone jedynie dla wielkich przedsiębiorstw czy korporacji.

Prowadząc lokalny biznes, nie musisz korzystać z nich wszystkich. Ważne jest, byś właściwie określił swoje cele (biznesowe i marketingowe), budżet, grupę docelową oraz opracował strategię promocji, która najlepiej przysłuży się Twojej marce.

Tymczasem powodzenia!